Voor een dakkapel die nieuw wordt opgericht of geheel wordt vernieuwd gelden de nieuwbouweisen van het Bbl: Rc 6,3 voor het dak, Rc 4,7 voor de wang en het.
Voor een dakkapel die nieuw wordt opgericht of geheel wordt vernieuwd gelden de nieuwbouweisen van het Bbl: Rc 6,3 voor het dak, Rc 4,7 voor de wang en het front en Rc 3,7 voor de vloer, met een U-waarde van maximaal 2,2 voor ramen. Met PIR (lambda 0,022 tot 0,027) is dat voor Rc 6,3 ongeveer 140 tot 175 millimeter, met steenwol ongeveer 215 tot 255 millimeter.
Bij een dakkapel gaat het gesprek vaak over breedte, kleur en materiaal van de buitenkant. De isolatie zit verstopt, maar bepaalt hoe warm de kamer in de winter blijft en hoe snel hij in de zomer opwarmt. Daarom deze wijzer: welke Rc-waarde de regels vragen en hoeveel isolatie daar per materiaal bij hoort.
De eisen komen uit artikel 5.20 van het Bbl, zoals het Informatiepunt Leefomgeving (IPLO) en de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) ze weergeven. De diktes zijn eenvoudig rekenwerk: dikte is Rc maal lambda. De lambdawaarden zijn bandbreedtes uit openbare overzichten, geen eigen metingen.
De tabellen zijn vrij te gebruiken met bronvermelding. Er is ook een open JSON-bestand voor wie de gegevens wil hergebruiken.
Kies een materiaal en een onderdeel van de dakkapel, en je ziet hoeveel millimeter isolatie bij de eis hoort.
De eisen uit artikel 5.20 van het Besluit bouwwerken leefomgeving (Bbl) voor verbouw, zoals IPLO en RVO ze weergeven. Rc in m2K/W, de U-waarde in W/m2K.
| Situatie | Vloer | Gevel en wang | Dak | Raam, deur, kozijn |
|---|---|---|---|---|
| Verbouw, algemeen (lid 1): rechtens verkregen niveau, met een ondergrens | Rc 1,4 (ondergrens) | Rc 1,4 (ondergrens) | Rc 1,4 (ondergrens) | geen eis genoemd |
| Isolatielaag vervangen of vernieuwen (lid 2) | Rc 2,6 | Rc 1,4 | Rc 2,1 | U-waarde maximaal 2,2 |
| Dakkapel opgericht of geheel vernieuwd (lid 3): nieuwbouweisen | Rc 3,7 | Rc 4,7 | Rc 6,3 | U-waarde maximaal 2,2 |
Benodigde dikte van de isolatielaag in millimeter (afgerond naar boven op 5 mm), berekend met dikte = Rc x lambda. Per materiaal twee regels: het laagste en het hoogste lambda uit de bandbreedte die in openbare overzichten staat. Rc 2,1 is de eis voor een vervangen dakisolatie, 3,7 voor de vloer, 4,7 voor de wang en het front en 6,3 voor het dak van een nieuwe dakkapel.
| Materiaal | Lambda (W/mK) | Voor Rc 2,1 (mm) | Voor Rc 3,7 (mm) | Voor Rc 4,7 (mm) | Voor Rc 6,3 (mm) |
|---|---|---|---|---|---|
| PIR-hardschuim (laagste lambda) | 0,022 | 50 | 85 | 105 | 140 |
| PIR-hardschuim (hoogste lambda) | 0,027 | 60 | 100 | 130 | 175 |
| Steenwol (laagste lambda) | 0,034 | 75 | 130 | 160 | 215 |
| Steenwol (hoogste lambda) | 0,040 | 85 | 150 | 190 | 255 |
| EPS (piepschuim) (laagste lambda) | 0,030 | 65 | 115 | 145 | 190 |
| EPS (piepschuim) (hoogste lambda) | 0,038 | 80 | 145 | 180 | 240 |
| Houtvezelplaat (laagste lambda) | 0,038 | 80 | 145 | 180 | 240 |
| Houtvezelplaat (hoogste lambda) | 0,050 | 110 | 190 | 240 | 315 |
De Rc van alleen de isolatielaag bij een gegeven dikte, met een gangbare middenwaarde voor lambda: PIR-hardschuim 0,024, Steenwol 0,036, EPS (piepschuim) 0,034, Houtvezelplaat 0,040. Rc = dikte / lambda.
| Dikte | PIR-hardschuim (Rc) | Steenwol (Rc) | EPS (piepschuim) (Rc) | Houtvezelplaat (Rc) |
|---|---|---|---|---|
| 60 mm | 2,5 | 1,7 | 1,8 | 1,5 |
| 80 mm | 3,3 | 2,2 | 2,4 | 2,0 |
| 100 mm | 4,2 | 2,8 | 2,9 | 2,5 |
| 120 mm | 5,0 | 3,3 | 3,5 | 3,0 |
| 140 mm | 5,8 | 3,9 | 4,1 | 3,5 |
| 160 mm | 6,7 | 4,4 | 4,7 | 4,0 |
| 180 mm | 7,5 | 5,0 | 5,3 | 4,5 |
| 200 mm | 8,3 | 5,6 | 5,9 | 5,0 |
De Rc-waarde is de warmteweerstand van een constructie in m2K/W. Hoe hoger, hoe minder warmte er doorheen lekt. Lambda is de warmtegeleidingscoëfficiënt van een materiaal in W/mK: hoe lager, hoe beter het isoleert. Voor een enkele laag geldt Rc = dikte in meters gedeeld door lambda.
PIR heeft een lage lambda en isoleert dus per millimeter het best. Daarom wordt het vaak gebruikt waar weinig ruimte is, zoals in de wang van een dakkapel. Steenwol en houtvezel hebben een hogere lambda en vragen meer dikte voor dezelfde Rc, en dat past niet altijd in een smalle wang. Meer over de keuze lees je bij het materiaal van de dakkapel.
Er zijn drie niveaus. Bij verbouw geldt in elk geval het rechtens verkregen niveau met een ondergrens van Rc 1,4. Wordt een isolatielaag vervangen of vernieuwd, dan gelden vaste waarden: vloer 2,6, gevel 1,4 en dak 2,1. Wordt een dakkapel geheel opgericht of vernieuwd, dan gelden volgens IPLO en RVO de nieuwbouweisen: vloer 3,7, gevel 4,7 en dak 6,3.
Voor een nieuwe dakkapel zijn dus de strengste getallen relevant. Een dakkapel zonder voldoende isolatie in het dak zou het koud en bij zon snel warm maken, en voldoet niet aan de regels. Lees ook isolatie en Rc-waarde bij een dakkapel.
De dikte in de tabel geldt voor de isolatielaag alleen. In een echte constructie tellen de andere lagen en de houten stijlen en regels mee, en geven die een koudebrug. De officiële berekening gebeurt volgens de norm NTA 8800. Een fabrikant van een prefab dakkapel levert vaak een rapport met de Rc van de hele constructie.
Controleer daarom altijd bij het vakbedrijf welke Rc het offertetype haalt en vraag het productblad. De waarde in dit overzicht is een hulpmiddel om te zien of een aangeboden dikte in de buurt komt.
Voor ramen, deuren en kozijnen is de eis een U-waarde van maximaal 2,2 W/m2K. Gangbaar HR++-glas haalt dat in de ruit ruim, maar de waarde van het hele raam bestaat uit glas, kozijn en afstandhouder. Vraag ook hier naar de U-waarde van het complete element. Lees meer bij dakkapel met draaikiepramen.
De Rc-eisen zijn overgenomen uit de beschrijving van artikel 5.20 van het Bbl op de pagina's van IPLO (regels bij verbouw, energiezuinigheid) en RVO (energieprestatie-eisen verbouw en renovatie). IPLO vermeldt dat de nieuwbouweisen gelden bij het geheel oprichten of vernieuwen van een dakkapel; de getallen voor vloer, gevel en dak staan in de tabel van RVO.
De lambdawaarden zijn bandbreedtes zoals openbare overzichten ze geven: PIR 0,022 tot 0,027, steenwol 0,034 tot 0,040, EPS 0,030 tot 0,038 en houtvezelplaat 0,038 tot 0,050 W/mK.
Er zijn geen merken genoemd en geen eigen metingen gedaan. De diktes zijn naar boven afgerond op 5 millimeter. Peildatum: oktober 2026. Regels kunnen veranderen; controleer de actuele tekst van het Bbl.
Bron: Isolatiewijzer dakkapel, Dakkapel Overijssel (dakkapel-overijssel.nl/isolatiewijzer-dakkapel/), peildatum oktober 2026. Vrij te gebruiken onder CC BY 4.0 met bronvermelding en een werkende link.
Open data: isolatiewijzer-dakkapel.json (CC BY 4.0).
De vragen die het vaakst gesteld worden, kort en eerlijk beantwoord.
Volgens de weergave van het Bbl door RVO en IPLO gelden voor een nieuw opgerichte of geheel vernieuwde dakkapel de nieuwbouweisen: Rc 6,3 voor het dak, 4,7 voor de wang en het front en 3,7 voor de vloer.
Rekenkundig 6,3 maal lambda: bij lambda 0,022 ongeveer 140 millimeter, bij lambda 0,027 ongeveer 175 millimeter. De exacte waarde staat op het productblad.
PIR isoleert per millimeter beter en past dus waar weinig ruimte is. Steenwol heeft meer dikte nodig. Beide kunnen aan de eis voldoen als de dikte klopt.
Ja, houten stijlen en regels geven een koudebrug en verlagen de Rc van de hele constructie. Daarom wordt de officiële Rc berekend volgens NTA 8800 en niet alleen uit de dikte van de isolatielaag.
Ja, onder CC BY 4.0, met bronvermelding en een werkende link naar deze pagina.
Stel je offerte samen in een minuut. Een vakbedrijf uit Overijssel neemt contact met je op en maakt de offerte.
Stel je offerte samen Bekijk de prijzen