Dakkapel Overijssel
Home
Dakkapellen
Situaties
Kennis
Prijzen
Werkgebied
Werkwijze Contact Offerte aanvragen
Dakkapel Overijssel

Isolatiewijzer dakkapel: hoeveel isolatie voor welke Rc?

Voor een dakkapel die nieuw wordt opgericht of geheel wordt vernieuwd gelden de nieuwbouweisen van het Bbl: Rc 6,3 voor het dak, Rc 4,7 voor de wang en het.

  • Vrijblijvend een offerte aanvragen
  • Vakbedrijf uit Overijssel
  • In een minuut aangevraagd
Offerte samenstellen

Stel je offerte samen

Vier korte stappen, in een minuut ingevuld.

Stap 1 van 4

Wat wil je laten doen?

Kies wat het meest lijkt op wat je wilt.

Aan welke kant van het huis?

Een schatting is genoeg. Bij twijfel kies je weet ik niet.

Waar komt de dakkapel?

Typ je postcode en huisnummer en kies je adres.

Niet verplicht. Een foto van de dakkant waar hij moet komen helpt het vakbedrijf een eerste inschatting te maken.

Hoe bereikt het vakbedrijf je?

Je aanvraag wordt doorgezet naar een vakbedrijf uit Overijssel. Dat bedrijf neemt contact met je op en maakt de offerte. Je zit nergens aan vast. Je gegevens worden alleen voor deze aanvraag gebruikt. Privacyverklaring

Kort samengevat

Voor een dakkapel die nieuw wordt opgericht of geheel wordt vernieuwd gelden de nieuwbouweisen van het Bbl: Rc 6,3 voor het dak, Rc 4,7 voor de wang en het front en Rc 3,7 voor de vloer, met een U-waarde van maximaal 2,2 voor ramen. Met PIR (lambda 0,022 tot 0,027) is dat voor Rc 6,3 ongeveer 140 tot 175 millimeter, met steenwol ongeveer 215 tot 255 millimeter.

Bij een dakkapel gaat het gesprek vaak over breedte, kleur en materiaal van de buitenkant. De isolatie zit verstopt, maar bepaalt hoe warm de kamer in de winter blijft en hoe snel hij in de zomer opwarmt. Daarom deze wijzer: welke Rc-waarde de regels vragen en hoeveel isolatie daar per materiaal bij hoort.

De eisen komen uit artikel 5.20 van het Bbl, zoals het Informatiepunt Leefomgeving (IPLO) en de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) ze weergeven. De diktes zijn eenvoudig rekenwerk: dikte is Rc maal lambda. De lambdawaarden zijn bandbreedtes uit openbare overzichten, geen eigen metingen.

De tabellen zijn vrij te gebruiken met bronvermelding. Er is ook een open JSON-bestand voor wie de gegevens wil hergebruiken.

Welke Rc-waarde vraagt het Bbl?

De eisen uit artikel 5.20 van het Besluit bouwwerken leefomgeving (Bbl) voor verbouw, zoals IPLO en RVO ze weergeven. Rc in m2K/W, de U-waarde in W/m2K.

SituatieVloerGevel en wangDakRaam, deur, kozijn
Verbouw, algemeen (lid 1): rechtens verkregen niveau, met een ondergrensRc 1,4 (ondergrens)Rc 1,4 (ondergrens)Rc 1,4 (ondergrens)geen eis genoemd
Isolatielaag vervangen of vernieuwen (lid 2)Rc 2,6Rc 1,4Rc 2,1U-waarde maximaal 2,2
Dakkapel opgericht of geheel vernieuwd (lid 3): nieuwbouweisenRc 3,7Rc 4,7Rc 6,3U-waarde maximaal 2,2

Hoeveel millimeter isolatie voor welke Rc?

Benodigde dikte van de isolatielaag in millimeter (afgerond naar boven op 5 mm), berekend met dikte = Rc x lambda. Per materiaal twee regels: het laagste en het hoogste lambda uit de bandbreedte die in openbare overzichten staat. Rc 2,1 is de eis voor een vervangen dakisolatie, 3,7 voor de vloer, 4,7 voor de wang en het front en 6,3 voor het dak van een nieuwe dakkapel.

MateriaalLambda (W/mK)Voor Rc 2,1 (mm)Voor Rc 3,7 (mm)Voor Rc 4,7 (mm)Voor Rc 6,3 (mm)
PIR-hardschuim (laagste lambda)0,0225085105140
PIR-hardschuim (hoogste lambda)0,02760100130175
Steenwol (laagste lambda)0,03475130160215
Steenwol (hoogste lambda)0,04085150190255
EPS (piepschuim) (laagste lambda)0,03065115145190
EPS (piepschuim) (hoogste lambda)0,03880145180240
Houtvezelplaat (laagste lambda)0,03880145180240
Houtvezelplaat (hoogste lambda)0,050110190240315

Welke Rc geeft een gekozen dikte?

De Rc van alleen de isolatielaag bij een gegeven dikte, met een gangbare middenwaarde voor lambda: PIR-hardschuim 0,024, Steenwol 0,036, EPS (piepschuim) 0,034, Houtvezelplaat 0,040. Rc = dikte / lambda.

DiktePIR-hardschuim (Rc)Steenwol (Rc)EPS (piepschuim) (Rc)Houtvezelplaat (Rc)
60 mm2,51,71,81,5
80 mm3,32,22,42,0
100 mm4,22,82,92,5
120 mm5,03,33,53,0
140 mm5,83,94,13,5
160 mm6,74,44,74,0
180 mm7,55,05,34,5
200 mm8,35,65,95,0

Wat Rc is en wat lambda is

De Rc-waarde is de warmteweerstand van een constructie in m2K/W. Hoe hoger, hoe minder warmte er doorheen lekt. Lambda is de warmtegeleidingscoëfficiënt van een materiaal in W/mK: hoe lager, hoe beter het isoleert. Voor een enkele laag geldt Rc = dikte in meters gedeeld door lambda.

PIR heeft een lage lambda en isoleert dus per millimeter het best. Daarom wordt het vaak gebruikt waar weinig ruimte is, zoals in de wang van een dakkapel. Steenwol en houtvezel hebben een hogere lambda en vragen meer dikte voor dezelfde Rc, en dat past niet altijd in een smalle wang. Meer over de keuze lees je bij het materiaal van de dakkapel.

Hoe je de eisentabel leest

Er zijn drie niveaus. Bij verbouw geldt in elk geval het rechtens verkregen niveau met een ondergrens van Rc 1,4. Wordt een isolatielaag vervangen of vernieuwd, dan gelden vaste waarden: vloer 2,6, gevel 1,4 en dak 2,1. Wordt een dakkapel geheel opgericht of vernieuwd, dan gelden volgens IPLO en RVO de nieuwbouweisen: vloer 3,7, gevel 4,7 en dak 6,3.

Voor een nieuwe dakkapel zijn dus de strengste getallen relevant. Een dakkapel zonder voldoende isolatie in het dak zou het koud en bij zon snel warm maken, en voldoet niet aan de regels. Lees ook isolatie en Rc-waarde bij een dakkapel.

Wat de tabel niet zegt

De dikte in de tabel geldt voor de isolatielaag alleen. In een echte constructie tellen de andere lagen en de houten stijlen en regels mee, en geven die een koudebrug. De officiële berekening gebeurt volgens de norm NTA 8800. Een fabrikant van een prefab dakkapel levert vaak een rapport met de Rc van de hele constructie.

Controleer daarom altijd bij het vakbedrijf welke Rc het offertetype haalt en vraag het productblad. De waarde in dit overzicht is een hulpmiddel om te zien of een aangeboden dikte in de buurt komt.

Ramen, kozijnen en glas

Voor ramen, deuren en kozijnen is de eis een U-waarde van maximaal 2,2 W/m2K. Gangbaar HR++-glas haalt dat in de ruit ruim, maar de waarde van het hele raam bestaat uit glas, kozijn en afstandhouder. Vraag ook hier naar de U-waarde van het complete element. Lees meer bij dakkapel met draaikiepramen.

Methode en bronnen

De Rc-eisen zijn overgenomen uit de beschrijving van artikel 5.20 van het Bbl op de pagina's van IPLO (regels bij verbouw, energiezuinigheid) en RVO (energieprestatie-eisen verbouw en renovatie). IPLO vermeldt dat de nieuwbouweisen gelden bij het geheel oprichten of vernieuwen van een dakkapel; de getallen voor vloer, gevel en dak staan in de tabel van RVO.

De lambdawaarden zijn bandbreedtes zoals openbare overzichten ze geven: PIR 0,022 tot 0,027, steenwol 0,034 tot 0,040, EPS 0,030 tot 0,038 en houtvezelplaat 0,038 tot 0,050 W/mK.

Er zijn geen merken genoemd en geen eigen metingen gedaan. De diktes zijn naar boven afgerond op 5 millimeter. Peildatum: oktober 2026. Regels kunnen veranderen; controleer de actuele tekst van het Bbl.

Citeren en hergebruiken

Bron: Isolatiewijzer dakkapel, Dakkapel Overijssel (dakkapel-overijssel.nl/isolatiewijzer-dakkapel/), peildatum oktober 2026. Vrij te gebruiken onder CC BY 4.0 met bronvermelding en een werkende link.

Open data: isolatiewijzer-dakkapel.json (CC BY 4.0).

Duidelijk antwoord

Veelgestelde vragen

De vragen die het vaakst gesteld worden, kort en eerlijk beantwoord.

Welke Rc-waarde moet het dak van een nieuwe dakkapel hebben?

Volgens de weergave van het Bbl door RVO en IPLO gelden voor een nieuw opgerichte of geheel vernieuwde dakkapel de nieuwbouweisen: Rc 6,3 voor het dak, 4,7 voor de wang en het front en 3,7 voor de vloer.

Hoeveel millimeter PIR is nodig voor Rc 6,3?

Rekenkundig 6,3 maal lambda: bij lambda 0,022 ongeveer 140 millimeter, bij lambda 0,027 ongeveer 175 millimeter. De exacte waarde staat op het productblad.

Is steenwol of PIR beter voor een dakkapel?

PIR isoleert per millimeter beter en past dus waar weinig ruimte is. Steenwol heeft meer dikte nodig. Beide kunnen aan de eis voldoen als de dikte klopt.

Telt het hout mee in de Rc?

Ja, houten stijlen en regels geven een koudebrug en verlagen de Rc van de hele constructie. Daarom wordt de officiële Rc berekend volgens NTA 8800 en niet alleen uit de dikte van de isolatielaag.

Mag ik deze tabel gebruiken?

Ja, onder CC BY 4.0, met bronvermelding en een werkende link naar deze pagina.

Verder lezen

Meer over dakkapellen in Overijssel

Klaar voor een nieuwe dakkapel?

Stel je offerte samen in een minuut. Een vakbedrijf uit Overijssel neemt contact met je op en maakt de offerte.

Stel je offerte samen Bekijk de prijzen
Aanvraag doen